Bilcza

  Bilcza  

Bilcza to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Morawica . Wieś graniczy bezpośrednio od południa z miastem Kielce i jest oddalona o 9 km od jego centrum. Bilcza liczy 3175 mieszkańców  (stan na 31.12.2012 r.) i jest najludniejsza wsią w gminie Morawica. Nazwa Bilczy, jak wyjaśnia Danuta Kopertowska autorka "Nazw miejscowych województwa kieleckiego" pochodzi od staropolskiej nazwy osobowej Biełek, Biełko. Początkowo wieś nazywała się Bielcza, jednak z czasem przekształciła się na Bilczę. Współrzędne geograficzne Bilczy to : 50° 46' 53" N , 20° 37' 16" E . Leży na południowym obrzeżu pasm Gór Świętokrzyskich. Teren jest słabo urozmaicony a najwyższym wzniesieniem jest położona na płn-wsch Babia Góra (312m n.p.m.). Największy ciek wodny nosi nazwę Chodcza i wypływa ze źródełka Chodcza. Wody z terenu Bilczy odprowadzane są do płynącej przez Morawice rzeki Czarna Nida. Okolice Bilczy porastają lasy mieszane z udziałem sosny, jodły, dębu, buka, jawora, klonu, daglezji oraz zarośli m.in. z leszczyną, jałowcem. Świat zwierząt reprezentują: sarny, dziki, lisy, zające, wiewiórki. Z ptaków najczęściej można spotka: sikorki, zięby, sójki, dzięcioły, skowronki, szpaki, wrony, sroki, kuropatwy, sowy. Z płazów spotykamy: jaszczurki traszki, kumaki, ropuchy. Z gadów liczne są jaszczurki, zaskrońce, żmije .

Bilcza jest miejscowością obfitującą w ciekawostki turystyczne. Każdy znajdzie tutaj coś wartego uwagi. Godna obejrzenia jest figurka św. Jana. Pochodzi ona z roku 1805.Jej cechą charakterystyczną jest brak lewej ręki( prawdopodobnie została ona zniszczona podczas I wojny światowej). Innym obiektem tego typu jest krzyż mający ok.120 lat. Znajduje się on przy ulicy Podgórze. Amatorów pieszych wędrówek zainteresuje z pewnością źródełko Chodcza- położone w lesie źródło strumyka uznanego za krystalicznie czysty. Woda z Chodczy smakuje wyśmienicie. Wspominał o nim pierwszy polski kronikarz Jan Długosz prawie 500 lat temu. Innym ciekawym miejscem są Wspólnice- bardzo duży obszar łąk położony w sercu lasu iglastego. Ze Wspólnicami związana jest mrożąca krew w żyłach opowieść. Samo miejsce jest bardzo tajemnicze. Można też obejrzeć panoramę Bilczy ze szczytu Babiej Góry.

Najbardziej znanym Bilczaninem jest ks. Piotr Ściegienny. Żył w dziewiętnastym wieku i był aktywnym działaczem walczącym o uwłaszczenie chłopów, o równość, godne życie na wsi. Jego poglądy nie podobały się zaborcy rosyjskiemu. Został aresztowany i skazany na śmierć. Jednak karę tę zamieniono na zesłanie na Syberię. Spędził tam ks. Ściegienny 25 lat. Po tym czasie wrócił do kraju. Zmarł, mając 89 lat.

Obecnie na terenie wsi znajduje się Zespół Szkół, Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Kazimierza, Ochotnicza Straż Pożarna, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Zakład Opiekuńczo- Leczniczy, apteka, wiele sklepów oraz mniejszych i większych przedsiębiorstw. Bilcza to miejscowość skanalizowana, z radiowym dostępem do Internetu. Obecnie trwają prace nad podłączeniem do sieci gazowej.